fbpx
Translated by Google Translate

Året 2024

Alltid vidare. Tillsammans.

I skuggan av globala utmaningar som krig och klimatkris präglades 2023 av en våg av förändring. Vi har agerat lokalt, regionalt, nationellt och internationellt tillsammans med företag, idébärare, offentliga organisationer och civilsamhälle - för att tänka nytt och forma en mer ansvarsfull och resilient framtid.

Tack vare samarbetet mellan RISERegion Gävleborg och Hudiksvalls kommun kan Propell långsiktigt gynna företag, organisationer och idébärare i vårt närområde och driva på samhällsomställningen mot en mer hållbar och digital framtid. Under 2023 slog Propell flera rekord; Propells fjorton medarbetare deltog i 22 olika projekt och nu när vi går in i 2024 omsätter vårt projektdeltagande totalt 58 miljoner.  Vi har under året jobbat hårt för att fler ska kunna ta sin innovativa idé vidare och vi har träffat 53 idéägare, med idéer från många olika branscher och som vi förväntansfullt följer på deras resa.

För Propell har 2023 handlat om att bygga samarbeten så väl i vårt närområde som internationellt för att skapa värde i vår region. Vi har coachat personer med unika affärsidéer och jobbat med små och medelstora företag i deras transformationsresa. Vi har arbetar med nya koncept för att stötta startups och företag att söka finansiering för sina innovativa projekt. Tillsammans med våra samarbetspartners har vi startat en för Sverige unik systemdemonstrator och kopplar upp Gävleborg mot Europa genom vår digitala innovationshub MIGHTY och Enterprise Europe Network.

Vi deltar i unika nätverk och drar nytta av kompetens långt utanför regionens gränser – för att skapa fördelar lokalt. Propell deltar just nu i en mängd olika projekt som tillsammans omsätter cirka 1,4 miljarder kronor, det är ett kvitto på att vi är efterfrågade och arbetar i flera stora internationella konsortier.

Många, och stora projekt i all ära – det viktigaste är alltid nyttan vi skapar i möten med de vi jobbar med. I denna summering lyfter vi olika betydelsefulla ögonblick för Propells verksamhet från året som gått. Vi ser fram emot ett fortsatt spännande 2024 fullt av samarbete –och kom ihåg, har du en ny spännande idé, välkommen till oss på Propell så hjälper vi dig vidare.

Mattias Öhr, verksamhetsansvarig på Propell

Rekord i idéinflödet – i år igen!

Vi firar ytterligare ett rekordår med ett fantastiskt inflöde av idéer. Under 2024 har Propell coachat 55 idébärare på deras resa att ta sina idéer vidare.  Det är en ökning från fjolårets rekord på 53, vilket innebär att vi haft möten med nya personer och deras spännande idéer mer än en gång i veckan under hela året.

Läs mer

Glada Hudikhem och Propell lägger grunden för lyckad energiomställning

Det lokala fastighetsbolaget Glada Hudikhem står inför en utmaning – de behöver ta kontroll över skenande kostnader och hitta vägar för en mer effektiv energianvändning. Innovationshubben Propell har hjälpt Glada Hudikhem att angripa utmaningen på ett lite annorlunda sätt.

Läs mer

55

Inflöde av innovativa idéer

33

Antal nya företag vi arbetat med

22

Antal projekt vi arbetat med

23

Antal event vi arrangerat

Konsultcheckar ger startups skjuts framåt

Flera startups har året fått möjlighet att vidareutveckla sina företag med hjälp av utvecklingscheckar från Propell. Genom stödet kan företagen ta viktiga steg framåt för att förverkliga sina affärsidéer.

Läs mer

En vecka för nya tankar, idéer och möten

För femte året i rad arrangerades Innovation Week X, en vecka där innovationer, idéer, företag och organisationer möts.

Läs mer

– Även i år lyckades vi med publikrekord, över 900 deltagare runt om i Gävleborg deltog på något event under veckan. Vi har skapat en plattform för nätverk och samverkan, vilket gynnar utvecklingen i regionen, säger Simone Fantenberg, idécoach och eventansvarig på Propell

Företag tar kliv in på ny marknad

Inomet är specialiserade på högteknologiska lösningar för slitstarka stålmaterial och har positionerat sig som en betydande aktör inom hållbar materialteknik. Tack vare stöd från Enterprise Europe Network och Propells affärsrådgivare Susanne Nylén har de nu tagit stora steg in på den brasilianska marknaden.

Läs mer

Strategiskt stöd hjälper NITIU driva innovation för hållbar vätgaslagring

Gävleföretaget NITIU arbetar med att utveckla lastbärande strukturer för vätgaslagring, något som är avgörande för att minska utsläpp av växthusgaser, materialanvändning och energiförbrukning i olika typer av branscher. Tillsammans med Propell och RISE har NITIU fått strategiskt stöd under 2024, bland annat för att hitta finansiering till nya unika projekt.

LÄS MER

Något specifikt projekt vi vill lyfta?

xxxxxxxxxxxxx

– xxxxx xxxxxxxxx xxxx

Läs mer

Vill du också ta del av våra erbjudanden?

Prenumerera gärna på vårt nyhetsbrev för att ta del av spännande berättelser om vad som händer på Propell samt kommande event.

Prenumerera