fbpx
Translated by Google Translate

Dags att ta nästa kliv för framtidens flexibla arbetsformer

Hur påverkar flexibilitet i arbetet medarbetare och verksamheter? Påverkar flexibilitet hälsa, innovation och attraktivitet? Den fjärde november summerade företag, forskare och doktorander sina lärdomar från det treåriga forskningsprojektet Flexibel omställning för hållbar innovation. Nu laddar projektgruppen om för nästa steg när det gäller hur företag tar flexibla arbetsformer in i framtiden på ett hållbart sätt – för både individen och verksamheten.

Möjlighet att välja själv avgörande

Projektets resultat från enkäter och intervjuer visar bland annat att det finns samband mellan graden av flexibilitet, innovation och attraktivitet. De olika formerna av flexibilitet handlar om både hur (variation arbetsuppgifter) när och var man arbetar. Man ser dock inget samband mellan till exempel hur mycket man faktiskt nyttjar distansarbete och skattning av innovationsförmåga eller attraktivitet, utan det är möjligheten till flexibilitet i jobbet som påverkar. Vidare skattar tjänstemän generellt högre ledarskapskvalitet, inflytande, gemenskap, attraktivitet och innovation i jämförelse med produktionsanställda. Resultaten visar också att män i större utsträckning än kvinnor tenderar att vara nöjda med sin flexibilitet.

Från vad gynnar mig till vad gynnar oss?

Fokus att arbeta med framåt som deltagarna lyfter är att gå från fokus på individ till organisation, med spelregler som fungerar för både individen och verksamheten. En viktig del är att arbeta med kultur och gemenskap, i synnerhet med möteskulturen så att den stödjer samarbete och tillhörighet. Företagen menar att välfungerande strukturer och en inkluderande kultur inte bara gynnar individen, utan också kan öka organisationens attraktivitet och innovationsförmåga. Något som intygades av de tre företag som intervjuades under slutkonferensen vilka var Företagsutbildarna, iTid och Greencon.

 

”Vi behöver träna på att vara bekväma med att vara obekväma”

/ Tobias Degsell

 

 

Inspirerade på slutkonferensen gjorde kreativitetsexperten Tobias Degsell, som tryckte på framgångsfaktorerna för den omställning vi behöver göra för en mer hållbar värld. Han tryckte på hur viktigt det är för oss svenskar som helst vill känna oss bekväma, att oavsett vilken förändring vi står inför, våga vara kvar i det obekväma för att på lång sikt skapa något bättre för alla.

Projektet har riktat sig till små och medelstora företag i Gävleborg och är ett samarbete mellan Högskolan i GävleRegion GävleborgSandbacka Science Park och Propell. Tillsammans planerar projektgruppen för ett fortsatt utforskande inom området flexibla arbetsformer för att fördjupa kunskapen och lärandet mellan organisationer.

Företagen som deltagit i projektet;

  • Kontrollbolaget
  • Företagsutbildarna
  • Maximal Fönster
  • Semcab
  • Rosenqvist Rail
  • Xlent
  • Greencon
  • Hälsinglands Sparbank
  • Björn Lundén
  • Senseair
  • iTid
  • 46elks
  • PreEnergi
  • Vocean
  • Nilar – konkurs Vt24
  • Digital Buddies Avvecklades. Ht24

Vill du veta mer?

Kontakta Ann-Sofie Däldehög