- Detta evenemang har redan ägt rum.

Hur kan AI stärka din verksamhet?
– Upptäck möjligheterna med Sveriges AI-fabrik MIMER
Vill du använda AI för att utveckla nya tjänster och produkter eller integrera AI i era befintliga lösningar? Onsdagen den 15 april bjuder vi in till en digital lunch där du får möta experter från MIMER, Sveriges AI-fabrik. Här får du veta hur din verksamhet kan få tillgång till avancerad beräkningskraft, testmiljöer och expertstöd för att utveckla och träna avancerade AI-modeller som stärker er konkurrenskraft.
Vad är en AI-fabrik?
EU investerar just nu i AI-fabriker på 19 platser i Europa för att stärka vår förmåga att utveckla och tillämpa artificiell intelligens. MIMER, som drivs av RISE och Linköpings universitet, är Sveriges del i denna satsning. Genom MIMER får företag och organisationer tillgång till infrastruktur, beräkningskapacitet och expertstöd för att utveckla avancerade AI-modeller och nya innovationer.
Under lunchen får du:
– En överblick av Europas AI-fabriker och vad satsningen innebär för företag och organisationer
– Konkreta exempel på hur små och medelstora aktörer kan dra nytta av MIMER
– Möjlighet att ställa frågor till experter
– Inspiration kring hur AI kan stärka din verksamhet och innovationskraft
Lunchen leds av Petra Dalunde som är ansvarig för AI-ekosystem och policy vid den svenska AI-fabriken Mimer samt Samordnare av formell testning & utvärdering av AI på RISE. Petra har gedigen erfarenhet av att leda initiativ i skärningspunkten mellan teknik, politik, reglering och samhällspåverkan och är en återkommande talare om AI:s roll i hållbara innovationssystem.
Om AI-fabriken MIMER
MIMER är Sveriges AI-fabrik inom EU:s satsning på att stärka europeisk kapacitet inom artificiell intelligens. Fabriken drivs av RISE och Linköpings universitet och erbjuder tillgång till superdatorer, testmiljöer och expertstöd för forskning, innovation och företag.
Initiativet finansieras och samordnas av EuroHPC Joint Undertaking – EU:s organisation för högpresterande datorkapacitet, med stöd från Vinnova, Vetenskapsrådet och den svenska regeringen. MIMER fokuserar särskilt på tillämpningar inom områden där Sverige har starka forsknings- och innovationsmiljöer: autonoma system, spelutveckling, life science och materialteknik.
Bra att veta
För att ta del av Mimers tjänster fullt ut bör du ha egen AI-kompetens i ditt företag eller organisation.
Vill du ta dina idéer vidare inom AI?
Kontakta Stina Jonsson, Maria Svensson eller Torbjörn Jonsson
Prenumerera gärna på Propells nyhetsbrev för att ta del av spännande berättelser, få tips om olika event och unika erbjudanden.
Eventet arrangeras inom ramen för samverkansprojektet Mighty EDIH, som stödjer små och medelstora företag och offentlig sektor att utvecklas inom digitalisering, specifikt inom artificiell intelligens, cybersäkerhet och högpresterande datorsystem. Mighty EDIH koordineras av RISE och drivs av Propell, Sandbacka Science Park, Compare, Dalarna Science Park med finansieras från:

